logo ILP2008

Email ilp2008@labe.felk.cvut.cz

ILP 2008 Program

Venue: Faculty of Mathematics and Physics, Charles University
Address: Malostranske namesti 25, Praha 1

Wednesday, September 10
8.30- Registration (Charles University)
9.00-9.15 Conference Opening
9.15-10.15 Invited talk (sponsored by EOARD, chair: Nada Lavrac)
Frank van Harmelen:
Semantic Web Meets ILP: Unconsumated Love, or No Love Lost?
10.15-11.05 Session 1: Description Logics
(chair: Francesca Lisi)
10.15  Nicola Fanizzi, Claudia d'Amato, Floriana Esposito:
DL-FOIL: Concept Learning in Description Logics
10.40  Nicola Fanizzi, Claudia d'Amato, Floriana Esposito:
Learning with Kernels in Description Logics
11.05-11.35 Coffee Break
11.35-12.25 Session 2: Scalability
(chair: Gerson Zaverucha)
11.35  Erick Alphonse, Aomar Osmani:
A Model to Study Phase Transition and Plateaus in Relational Learning
12.00  Sachindra Joshi, Ganesh Ramakrishnan, Ashwin Srinivasan:
Feature Construction using Theory-Guided Sampling and Randomised Search
12.25-14.00 Lunch Break
14.00-15.00 Tutorial
Kristian Kersting
Statistical Relational Learning without Tears: an ILP Perspective
15.00-15.50 Session 3: Statistical Relational Learning I
(chair: Luc de Raedt)
15.00  Lorenza Saitta, Christel Vrain:
A Comparison Between two Statistical Relational Models
15.25  Sriraam Natarajan, Hung Bui, Prasad Tadepalli, Kristian Kersting, Weng-Keen Wong:
Logical Hierarchical Hidden Markov Models
15.50-16.20 Coffee Break
16.20-17.10 Session 4: Late-breaking papers I -- presentations
(chair: Peter Vojtas)
16.20  Angelika Kimmig, Luc De Raedt:
Probabilistic Local Pattern Mining
16.25  Bernd Gutmann, Angelika Kimmig, Kristian Kersting, Luc De Raedt:
Estimating the Parameters of Probabilistic Databases from Probabilistically Weighted Queries and Proofs [Extended Abstract]
16.30  Heiner Stuckenschmidt, Livia Predoiu, Christian Meilicke:
Learning Complex Ontology Alignments -- A Challenge for ILP Research
16.35  Joanna Jozefowska, Agnieszka Lawrynowicz, Tomasz Lukaszewski:
Combining Answer Caching with Smartcall Optimization in Mining Frequent DL-safe Queries
16.40  Ingo Thon, Niels Landwehr, Luc De Raedt :
A Simple Model for Sequences of Relational State Descriptions
16.45  Christophe Rodrigues, Pierre Gerard, Celine Rouveirol:
On and Off-Policy Relational Reinforcement Learning
16.50  Nan Li, David Stracuzzi, Pat Langley:
Learning Conceptual Predicates for Teleoreactive Logic Programs
16.55  Matej Holec, Filip Zelezny, Jiri Klema, Jiri Svoboda and Jakub Tolar:
Using Bio-Pathways in Relational Learning
17.00  Karel Moulik and Filip Zelezny:
Predicting Gene Coexpression from Pathway Relations
17.05  Martin Ralbovsky, Alexander Kuzmin, Jan Rauch:
Multirelational GUHA Method and Genetic Data
17.10-18.00 Session 5: Late-breaking papers I -- posters
19:00-20.30 Boat trip
20:30-22.00 Welcome reception

Thursday, September 11
9.00-10.00 Invited talk (sponsored by Pascal2 NoE, chair: Filip Zelezny)
Noah Goodman: Human Concept Learning as Inductive Programming
10.00-10.50 Session 6: Theory I
(chair: Stephen Muggleton)
10.00  Chiaki Sakama, Katsumi Inoue:
Brave Induction
10.25  Francesca A. Lisi, Floriana Esposito:
Foundations of Onto-Relational Learning
10.50-11.20 Coffee Break
11.20-12.35 Session 7: Graphs and Networks
(chair: Nada Lavrac)
11.20  Hitoshi Yamasaki, Yosuke Sasaki, Takayoshi Shoudai, Tomoyuki Uchida, Yusuke Suzuki:
Learning Block-Preserving Outerplanar Graph Patterns and its Application to Data Mining
11.45  Manfred Jaeger, Paolo Frasconi, Andrea Passerini:
Feature Discovery with Type Extension Trees
12.10  Werner Uwents, Hendrik Blockeel:
Learning Aggregate Functions with Neural Networks Using a Cascade-Correlation Approach
12.35-14.00 Lunch Break
14.00-15.00 Invited talk (sponsored by European Commission, chair: Filip Zelezny)
Stefano Bertolo:
Information Overload and FP7 Funding Opportunities in 2009-10
15.00-15.50 Session 8: Theory II
(chair: Donato Malerba)
14.00  Alireza Tamaddoni-Nezhad, Stephen Muggleton:
A Note on Refinement Operators for IE-based ILP Systems
14.25  Ana Luisa Duboc, Aline Paes, Gerson Zaverucha:
Using the Bottom Clause and Mode Declarations on FOL Theory Revision from Examples
15.50-16.20 Coffee Break
16.20-18.00 Session 9: Late-breaking papers II -- presentations
(chair: Jiri Klema)
16.20  Masakazu Ishihata, Yoshitaka Kameya, Taisuke Sato, Shin-ichi Minato:
Propositionalizing the EM Algorithm by BDDs
16.25  Ondrej Kuzelka and Filip Zelezny:
HiFi: Tractable Propositionalization through Hierarchical Feature Construction
16.30  Stephen Muggleton, Jose Santos, Alireza Tamaddoni-Nezhad:
TopLog: ILP Using a Logic Program Declarative Bias
16.35  Erick Alphonse:
The Phase Transition of The Bounded ILP Consistency Problem
16.40  Hiroaki Watanabe, Stephen Muggleton:
A Sample Complexity for PILP
16.45  Jan Dedek, Alan Eckhardt, Peter Vojtas:
Experiments with Czech Linguistic Data and ILP
16.50  Mark Goadrich, Jeffrey Agnew:
Learning Comprehensible Relational Features to Distinguish Subfossil Decapod Crustacean Dactyls
16.55  Martin Vecera, Lubos Popelinsky:
Relational Data Mining In Crisis Management
17.00  Petr Buryan:
Accelerating Frequent Subgraph Search by Detecting Low Support Structures
17.05  Christophe Costa Florencio:
Inductive Graph Logic Programming: Work in Progress
17.10  Qingyi Gao, Peter Flach:
Network Analysis of the ILPnet2 Co-authorship
17.15-18.00 Session 10: Late-breaking papers II -- posters
19.00-22.00 Conference Dinner (Mayor of Prague Residence)

Friday, September 12
9.00-10.00 Invited talk (sponsored by Pascal2 NoE, chair: Filip Zelezny)
Mark Craven:
Learning Expressive Models of Gene Regulation
10.00-10.50 Session 11: Statistical Relational Learning II
(chair: Gerson Zaverucha)
10.00  Marenglen Biba, Stefano Ferilli, Floriana Esposito:
Discriminative Structure Learning of Markov Logic Networks
10.25  David Stracuzzi, Tolga Konik:
A Statistical Approach to Incremental Induction of First-Order Hierarchical Knowledge Bases
10.50-11.20 Coffee Break
11.20-12.35 Session 12: Applications
(chair: Stephen Muggleton)
11.20  Thierry Mamer, Christopher H Bryant, John McCall:
L-Modified ILP Evaluation Functions for Positive-only Biological Grammar Learning
11.45  Mark Bartlett, Iain Bate, Dimitar Kazakov:
Challenges in Relational Learning for Real Time Systems Applications
12.10  Ivan Bratko, Jure Zabkar, Gregor Leban:
An Experiment in Robot Discovery with ILP
12.35-14.00 Lunch Break
14.00-14.50 Session 13: Multiple-instance / Higher-order
(chair: Hendrik Blockeel)
14.00  Annalisa Appice, Michelangelo Ceci, Donato Malerba:
Top-down Induction of Relational Model Trees in Multi-Instance Learning
14.25  Simon Price, Peter Flach:
Querying and Merging Heterogeneous Data by Approximate Joins on Higher-Order Terms
14.50-15.00 Conference Closing
15.00-16.00 Community Meeting